Zajazd Pod Koniem

Atrakcje

Okolica jest bardzo ciekawa i bogata w atrakcje turystyczne. Poniżej kilka w miejsc w bliskiej i dalszej okolicy, które warto zobaczyć podczas wypoczynku na Mazurach. To rejon bardzo popularny turystycznie, o czym świadczy choćby rosnąca liczba osób rezerwujących noclegi na Mazurach. Co zobaczyć i gdzie spędzić czas na wczasach?

Nidzica to miasto, które znajduje się w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Jedną z największych jej atrakcji jest gotycki Zamek krzyżacki. Obecnie oprócz hotelu i restauracji w budynku zamku mieści się Muzeum Ziemi Nidzickiej, którego ekspozycje zajmują cztery sale zamkowe i przedstawiają historię miasta od czasów pruskich aż do okresu II wojny światowej. Do zwiedzania zostały także udostępnione — sala rycerska, galeria oraz sala widokowa.

Oprócz bogactwa kulturowego Nidzica posiada także liczne szlaki turystyczne, które możemy przemierzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Dzięki temu mamy okazję poznać także okoliczne miasta i ich atrakcje. Do takich okolicznych miast, które warto odwiedzić, należy znajdujące się ok. 20 km od Nidzicy, Działdowo.

Niezwykle ważną atrakcją Działdowa jest Muzeum Pogranicza, w skład którego wchodzą dwa obiekty — Zamek Krzyżacki i oddalony o ok. 350 m od niego Ratusz Miejski. Ekspozycja na Zamku zajmuje prawie 500 m2 i przedstawia losy i osiągnięcia lokalnej społeczności. Znajdziemy tu makiety, eksponaty drewniane, numizmatykę, rekonstrukcję okopu, uzbrojenie rycerskie oraz pocztówki i zdjęcia w formie prezentacji czy filmy, wyświetlane na ekranie.

W Ratuszu Miejskim znajduje się natomiast Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego, którą zwiedzać możemy w pięciu, historycznie uporządkowanych salach. W ten sposób mamy okazję dowiedzieć się jak powstał Zakon Krzyżacki i jak wyglądało jego życie codzienne oraz poznać, w jaki sposób Krzyżacy prowadzili wojny i jakiego uzbrojenia używali. A kiedy mowa o wojnach krzyżackich, trudno zapomnieć o dobrze nam znanej Bitwie pod Grunwaldem, o której możemy obejrzeć 17-minutowy film w osobnej sali. Jeśli oglądanie filmu spodoba nam się, możemy przejść do kolejnej sali, usiąść na wygodnych pufach i spędzić ponad godzinę na oglądaniu filmów tematycznych, takich jak: „Krzyżacy w historii Działdowa”, „Inwestycje w zakonie” oraz „Podsumowanie historii zakonu”. Poddasze ratusza przeznaczone jest natomiast dla dzieci, mogą one tam poszukiwać „skarbów” w basenie z piłkami oraz oglądać zdjęcia z epoki średniowiecza lub komiksy na ekranach dotykowych.